Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Naučte se základy první pomoci. A vždy nejdříve volejte záchranku!

Publikováno: 6.11.2018
Naučte se základy první pomoci. A vždy nejdříve volejte záchranku!

Redakce

Redakce blogu dobrakondice.cz

Více o autorovi

S náhlým kolapsem člověka se můžete setkat kdykoliv. Téměř polovina resuscitací se odehrává doma nebo v práci, takže naučit se základy první pomoci znamená velkou zodpovědnost vůči životům vašich blízkých. Jako úplný základ potřebujete umět srdeční masáž. Zvládne ji opravdu každý.

Možná si matně pamatujete výuku první pomoci ze základní školy. Klíčovými čísly pro resuscitaci člověka, který nedýchá a zastavilo se mu srdce, byl poměr 30 : 2. Ten znamená třicet stlačení hrudníku ku dvěma vdechům do úst postiženého.  Ve vypjaté situaci na někoho trochu moc počítání, navíc techniku umělého dýchání lidé zvládají hůř než masáž srdce. Takže nejnovější trend první pomoci velí: pokud nejste školený zachránce, dýchací cesty uvolněte, ale pak se už věnujte jen srdeční masáži. „Než se do resuscitace pustíte, nejprve vytočte číslo záchranné služby 155. Není to ztráta času, jak si někdo myslí. Průměrná doba dojezdu sanitky je ve městě osm až deset minut, poté už od vás převezme resuscitaci zdravotník. To se ale nestane, když o vás ale nikdo nebude vědět,“ upozorňuje Jiří Pokorný, lékař se specializací na urgentní medicínu, který se také zabývá výukou neodkladné péče.

Operátor pomůže přes telefon

Máme pro vás krátký manuál, jak první pomoc dospělé osobě poskytnout. Každopádně ale radíme, abyste buď absolvovali kurz první pomoci, nebo alespoň základní lekci takzvané kardiopulmonální resuscitace. Je totiž něco úplně jiného, když o tom čtete, a když si pak byť jen na figuríně oživovaní opravdu zkoušíte. Poprvé vás instruktor obvykle vždy musí opravit, abyste dělali ty správné pohyby. Podruhé už to bude lepší a vaše větší jistota vám umožní, abyste nezmatkovali. Což se vyplatí, protože při resuscitaci jde doslova o vteřiny. Studie přitom dokládají, že laická první pomoc při zástavě krevního oběhu zvyšuje šanci na přežití až o 50 %.

A ještě jedna věc je povzbuzující: když zavoláte záchranku, poskytne vám operátor podporu v podobě telefonicky asistované resuscitace. Dáte si telefon na hlasitý odposlech a postupujete podle jeho instrukcí. Takto zvládnou první pomoc poskytnout i lidé, kteří o ní nic nevědí.

Když je člověk v bezvědomí, jednejte okamžitě!

1.      Zajistěte, abyste při první pomoci nebyli ohroženi vy ani zachraňovaný (třeba pádem nějakého předmětu).

2.      Zatřeste jemně rameny postiženého a zeptejte se: Jste v pořádku?

3.      Když nereaguje, zavolejte někoho na pomoc. Zatímco druhý volá záchranku, vy zjistěte, zda postižený dýchá. Podívejte se, zda se mu zvedá hrudník, poslechněte si jej deset vteřin u úst a také lze nastavit svou tvář, kde je velmi citlivá kůže a snadno na ní pocítíte dopad vydechovaného vzduchu.

4.      Pokud nedýchá, a tedy nastala zástava krevního oběhu, zahajte resuscitaci. Uvolněte oděv zachraňovaného a zvolte ve středu hrudníku bod, který budete stlačovat (kompresní bod) – u většiny lidí se nachází mezi prsními bradavkami.

5.      Klekněte si z boku vedle hrudníku postiženého s koleny mírně od sebe.

6.      Položte dlaň horní ruky na hřbet spodní ruky, propleťte prsty a napněte paže.

7.      Nakloňte se nad hrudník zachraňovaného. Přes napjaté paže hranou spodní ruky kolmo stlačujte hrudník v kompresním bodu.

8.      Ke správnému tempu masáže vám pomůže, když si budete v hlavě pobrukovat známý vánoční hit Rolničky. Díky tomu budete provádět rychlá důrazná stačení ve frekvenci 100 – 120 za minutu. Dělejte to do hloubky pěti centimetrů.

9.      Správná srdeční masáž dá hodně zabrat, musíte ji ale provádět až do příjezdu sanitky. Proto je ideální, pokud na to nejste sami. Střídejte se s druhým zachráncem zhruba po dvou minutách.

Štítky článku

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)