Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Bolest mezi lopatkami dokáže potrápit. Co s ní?

Publikováno: 18.7.2018
Bolest mezi lopatkami dokáže potrápit. Co s ní?

Markéta Veselá

Redaktorka

Více o autorovi

Jestliže často sedíte například u počítače nebo se hrbíte u šicího stroje, může se velmi brzo ozvat bolest v oblasti hrudní páteře. Často ji vnímáme i jako píchání mezi lopatkami či pod jednou z nich. Jak se jí zbavit?

Viníkem bývá špatné držení těla

Za bolest zad si nejčastěji můžeme my sami. Je to dáno špatným držením těla při sezení, nekvalitní židlí a nedostatkem pohybu. Bolest pod lopatkou se ale může objevit i jako následek nošení těžkých tašek jen na jednom rameni. To se týká především žen, které nosí objemnější kabelky. A ruku na srdce, která z nás si vystačí s malou kabelkou nebo si vezme batoh? Navíc, nosit kabelku na „nesprávném“ rameni je opravdu nemožné, že?

Nehrbte se!

Pokud tento stav neřešíme, časem se mohou objevit změny na našem těle, které jednak nevypadají hezky a jednak nás potrápí bolestí. Špatným životním stylem dojde k ochabnutí mezilopatkových svalů. Postupem času si můžeme všimnout, že svěšujeme ramena dopředu, vystrkujeme bradu nahoru a záda jsou shrbená. Na pohled nic hezkého. Naštěstí se s tím dá bojovat pomocí cvičení.

Poděkuje vám srdce i plíce

Jestliže se začnete věnovat své hrudní páteři a lopatkám, nejen že vám na zádech neporoste hrb, ale bude se vám i lépe dýchat a uleví se i srdci, které se bude v hrudníku cítit volněji. Podívejme se na tři velmi lehké cviky, jenž nám v boji s bolestí pomohou:

Stahování lopatek k sobě

Posaďte se do tureckého sedu a natáhněte ruce před sebe. S výdechem zapažte, myslete na to, abyste stáhli lopatky k sobě, a zároveň otočte ruce dlaní vzhůru. Tento cvik můžete provádět i na židli nebo balonu. Zacvičit si ho tak můžete třeba i v kanceláři.

Uvolněte napětí mezi lopatkami

  1. Dlaně spojte tak, že propletete prsty. Pak dáme ruce po celé délce předloktí k sobě. Už v této pozici můžeme cítit mírný tah mezi lopatkami. Prodýcháme.
  2. Stále spojená předloktí zvedneme vzhůru, zhruba do takové výše, abychom měli loket v oblasti nosu či očí. Prodýcháme a opakujeme. Postupně se budeme snažit dostat do takového bodu, až ucítíme odpor.
  3. Poté vrátíme ruce do výchozí polohy a spojená předloktí teď naopak táhneme dolů. Opět až do bodu, kdy pocítíme odpor či nepříjemný tah. Opět prodýcháme. Pohyb nahoru i dolů opakujeme v sérii po deseti. Postupem času můžeme počet přidávat. Nezapomínáme však na to, že pohyb bychom měli vykonávat vědomě a silou.

Protažení deltového svalu

  1. Při tomto cviku můžeme stát nebo sedět. Spojíme napjaté paže za zády a propleteme prsty.
  2. Uvolníme ramena a tlačíme je dolů. Spojené paže za zády směřují doleva. Přitom ukláníme doleva i hlavu a přikláníme tedy levé ucho k levému rameni. Chvíli vydržíme a prodýcháme. Celý cvik opakujeme i na pravou stranu.

Pokud vás bolest zad či píchání pod nebo mezi lopatkami trápí dlouhodobě a cvičení nepomáhá, je nejvyšší čas na návštěvu lékaře, který poradí správnou rehabilitaci. Myslete však stále na to, že pohyb je základ. Můžete cvičit v kanceláři, objevovat a posilovat skryté svaly pomocí Feldenkraisovy metody či využít hipoterapie (rehabilitační pohyb na koni). Pro oblast lopatek se skvěle hodí například i plavání, ale pozor, rozhodně ne na „paní radovou“.

Štítky článku

 

Nemáte ještě svůj účet?

Zaregistrujte se a získáte u nás zcela zdarma řadu výhod :)