
SI skloubení neboli sakroiliakální skloubení jsou známé jako „esíčka“ a jedná se o dva klouby v oblasti beder. Jejich úkolem je pomáhat při chůzi přenášet sílu při nárazech do těla, drží rovnováhu a správné těžiště. A v neposlední řadě je to v podstatě takový tlumič.
Tento kloub je umístěn v pánvi. Spojuje kyčelní kost (pánev) s křížovou kostí (nejnižší část páteře). Tento kloub přenáší váhu a síly mezi horní částí těla a nohama. Je nezbytnou součástí přenosu energie mezi nohama a trupem. „Esíčka“ jsou stabilizovány sítí vazů a svalů a jsou rozdílné u žen a mužů. Ženy mají vazy v této oblasti méně tuhé, a to z důvodu mobility, která je nezbytná zejména při porodu.
Mechanické namáhání a poranění SI skloubení je nejčastěji způsobeno buď kombinací svislé komprese a rychlé rotace (tzn. přenášení těžkého předmětu a kroucení – rychlé otáčení), nebo pádem na hýždě či záda. Zranění tohoto typu mohou způsobit bolesti a následné problémy v bederní oblasti.
Bolest SI skloubení může být také způsobena rozdílnou délkou jedné nohy, abnormalitami chůze, příliš intenzivním cvičením, vlivem skoliózy, náročným porodem, po nehodě, anebo může být příčinou artróza.
Odpověď je jednoduchá – cvičením. Je vhodné vymezit si každé ráno pár minut času na důkladné protažení pomocí jednoduchých cviků, které fungují jako ta nejlepší prevence.
Přitažením kolena k hrudníku pomůžete prodloužit svaly v oblasti kyčle.
Rotace pánve pomáhá protáhnout svaly umístěné po stranách středu těla. Při provádění tohoto protahování se otočte jen tak pohodlně, jak můžete. Při tomto cvičení vás nesmí nic bolet.
Přitažení nohy k hýždím se zaměřuje na čtyřhlavý sval v přední části stehna. Kromě toho díky tomuto cviku dokonale protáhnete nohy a uvolníte kyčle.
Vaši pozornost si zaslouží nejen oblast SI skloubení, ale celá záda. Další tipy na cvičení najdete v těchto článcích:
Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com