Když vás chytnou záda aneb Jak na bolest „esíček“?

Když vás chytnou záda aneb Jak na bolest „esíček“?

Bolesti zad se řadí hned vedle karpálních tunelů mezi jeden z nejčastějších zdravotních problémů všech, kteří mají sedavé zaměstnání. A bederní páteř, potažmo takzvaná „esíčka“, trápí stále více lidí. Jak jim ulevit? Poradíme vám.

SI skloubení neboli sakroiliakální skloubení jsou známé jako „esíčka“ a jedná se o dva klouby v oblasti beder. Jejich úkolem je pomáhat při chůzi přenášet sílu při nárazech do těla, drží rovnováhu a správné těžiště. A v neposlední řadě je to v podstatě takový tlumič.

Kde se SI skloubení nachází?

Tento kloub je umístěn v pánvi. Spojuje kyčelní kost (pánev) s křížovou kostí (nejnižší část páteře). Tento kloub přenáší váhu a síly mezi horní částí těla a nohama. Je nezbytnou součástí přenosu energie mezi nohama a trupem. „Esíčka“ jsou stabilizovány sítí vazů a svalů a jsou rozdílné u žen a mužů. Ženy mají vazy v této oblasti méně tuhé, a to z důvodu mobility, která je nezbytná zejména při porodu.

Proč dochází k bolestem „esíček“?

Mechanické namáhání a poranění SI skloubení je nejčastěji způsobeno buď kombinací svislé komprese a rychlé rotace (tzn. přenášení těžkého předmětu a kroucení – rychlé otáčení), nebo pádem na hýždě či záda. Zranění tohoto typu mohou způsobit bolesti a následné problémy v bederní oblasti.

Bolest SI skloubení může být také způsobena rozdílnou délkou jedné nohy, abnormalitami chůze, příliš intenzivním cvičením, vlivem skoliózy, náročným porodem, po nehodě, anebo může být příčinou artróza.

Jak ulevit od bolesti SI skloubení?

Odpověď je jednoduchá – cvičením. Je vhodné vymezit si každé ráno pár minut času na důkladné protažení pomocí jednoduchých cviků, které fungují jako ta nejlepší prevence.

Cvik č. 1 Protažení bedrokyčlostehenního svalu

Přitažením kolena k hrudníku pomůžete prodloužit svaly v oblasti kyčle.

  • Lehněte si na podložku.
  • Chyťte levé koleno a přitáhněte ho k hrudníku, dokud neucítíte protažení v zadní části nohy.
  • Vydržte alespoň 15 výdechů a nádechů, a poté vyměňte nohy.

Cvik č. 2 Rotační uvolnění páteře

Rotace pánve pomáhá protáhnout svaly umístěné po stranách středu těla. Při provádění tohoto protahování se otočte jen tak pohodlně, jak můžete. Při tomto cvičení vás nesmí nic bolet.

  • Výchozí pozice je leh na zádech, ruce jsou upažené na podložce, kolena jsou pokrčená a směřují ke stropu.
  • Kolena držte u sebe a vytočte se na jednu stranu tak daleko, jak bez větší námahy můžete. Lopatky jsou přilepené na zemi a hlava jde do protisměru.
  • Střídejte strany a cvik opakujte alespoň 5x na každou stranu.

Cvik č. 3 Uvolnění kyčle a protažení čtyřhlavého svalu

Přitažení nohy k hýždím se zaměřuje na čtyřhlavý sval v přední části stehna. Kromě toho díky tomuto cviku dokonale protáhnete nohy a uvolníte kyčle.

  • Postavte se do vzpřímené polohy ve stoje. Pokud máte problém se stabilitou, chyťte se zdi nebo židle.
  • Chyťte se za levý kotník, pokrčte koleno a přitáhněte nohu směrem k hýždím. Koleno by mělo směřovat dolů do podložky.
  • Vydržte alespoň 15 vteřin a pak opakujte cvik s druhou nohou.

Vaši pozornost si zaslouží nejen oblast SI skloubení, ale celá záda. Další tipy na cvičení najdete v těchto článcích:

Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com

Mohlo by vás zajímat

instagram-svg c17d5218-e2fc-42ea-819e-539ea2e6c70d-svg Capa 1